Unravelling Demons – współczesna sztuka norweska
Unravelling Demons
Norwegia, podobnie jak inne kraje skandynawskie, to w powszechnym przekonaniu kraina dzikiej nieskażonej przyrody, śniegu i lodu, fiordów, gór, lasów, tundry, dziwnego światła północy, które wraz z nastaniem nocy polarnej silnie wpływa na życie i charakter mieszkających tam ludzi. To także miejsce, gdzie narodziły się sagi opisujące dzieje Wikingów, i gdzie tworzyli Munch i Ibsen – badacze ciemnych stron natury ludzkiej.
Wystawa „Unravelling Demons” w pewnym sensie nawiązuje właśnie do tych tradycji sztuki norweskiej. Może też być przyczynkiem do dyskusji o stereotypach, o budowaniu w oparciu o nie opinii na temat innego kraju czy narodu. Ale wystawa nade wszystko jest o różnicach kulturowych między Polską a Norwegią. O odmiennym sposobie zadawania pytań. O odmiennym sposobie formułowania problemów. O odmiennym doświadczeniu społecznym, wynikającym po części z różnic historycznych, religijnych i obyczajowych.
Młodzi Norwedzy pokazują prace wideo, fotografie, instalacje, rysunek. W swoich pracach uwalniają drzemiące w ich głowach demony. Na ile są one specyficzne dla Norwegii, na ile poddają się pewnym uogólnieniom?
Wystawa jest prezentowana w Białymstoku, podczas Dni Miasta, nie przez przypadek. Galeria Arsenal od wielu już lat prezentuje twórczość białostoczan, których los rzucił w różne miejsca na świecie (Andrzeja Bąkowskiego z Paryża, Zbigniewa Oksiuty z Kolonii). Często w swoich nowych ojczyznach są ambasadorami sztuki polskiej, kultury polskiej.
Kuratorką wystawy jest Sylvia Kochanska – urodzona w Białymstoku, mieszkająca w Oslo. Jest to znakomita okazja, by zapoznać mieszkańców naszego miasta z jej twórczością. Jednocześnie Sylvia Kochanska jest promotorką sztuki norweskiej w Polsce, gdyż do udziału w wystawie zaprosiła siedmiu młodych, już uznanych artystów. Być może będzie to pomost do prezentacji sztuki polskiej w Norwegii.
Recenzja z wystawy na stronach miesięcznika Sekcja: www.sekcja.org
Kurator: Sylvia KochanskaLiv Bugge

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30