Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla dzieci
Czy sztuka współczesna może zachwycić dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań – przecież „Każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso.

„Wszystko widzę jako sztukę” to słowa Julity Wójcik, autorki słynnej Tęczy z placu Zbawiciela w Warszawie. Na wystawie próbujemy pokazać właśnie tę powszechność sztuki i jej różnorodność. Dzieci przekonają się, że mogą robić w galerii rozmaite rzeczy: obierać ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, śledzić wielkiego pająka jak Bogna Burska, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski, karmić żubry w przebraniu białego niedźwiedzia jak Cezary Bodzianowski, czy też – wzorem Moniki Sosnowskiej – budować przedziwną przestrzeń jak z powieści Alicja w Krainie Czarów.
Dzieła z kanonu polskiej sztuki współczesnej – choć nie zostały stworzone z myślą o dziecięcym odbiorcy – zostały dobrane tak, aby działały na wyobraźnię i odwoływały się do przeżyć znanych każdemu dziecku. Ich forma czy też historie ich powstania powinny zainteresować zwiedzających w każdym wieku. Wystawie towarzyszy specjalnie przygotowany zeszyt z zadaniami oraz książka w przystępny sposób opowiadająca o twórczości prezentowanych artystów. Mamy nadzieję, że taki sposób przedstawienia oswoi dzieci ze sztuką współczesną i pozwoli zapamiętać najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej.
Traktujemy najmłodszych widzów poważnie – nie tłumaczymy, nie podpowiadamy, nie narzucamy, jak dzieła sztuki należy rozumieć, za to zachęcamy do myślenia i wyrażania własnych opinii. Opisy prac opowiadają o pomysłach artysty, nie tłumacząc, co miał na myśli ani jak należy interpretować jego dzieła. Poprzez zabawę, warsztaty i spotkania z twórcami chcemy przybliżyć dzieciom i ich opiekunom świat sztuki współczesnej.
Uwzględniając potrzeby młodych widzów, którzy najpełniej poznają świat nie tylko przez obserwację, ale też poprzez działanie, uzupełniliśmy wystawę o strefę freestylowo-twórczą – artystyczny plac zabaw z zadaniami nawiązującymi do prezentowanych dzieł.
***
identyfikacja wizualna: Robert Czajka
aranżacja: Kosmos Project, czyli Ewa Bochen-Jelska i Maciek Jelski
***
Pierwsza edycja wystawy odbyła się w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w dniach 10.03 – 03.06.2018 r.
***
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
***
11.05.oraz 08.06.2019 – wystawa nieczynna
18.05.2019 (Noc Muzeów) – wystawa czynna w godzinach 12–22
***
Wydarzenia towarzyszące:
28.04.2019 (niedziela), godz. 11 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
***
Osoby chętne będą mogły kupić na wystawie książkę „Wszystko widzę jako sztukę” (Wydawnictwo Wytwórnia) z rabatem 30 proc.
Kliknij po więcej informacji o książce
***
Zapisy grup na zwiedzanie wystawy przyjmujemy pod adresem: j.bietkal@galeria-arsenal.pl
oraz pod numerem telefonu: 694277616 (czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10-18)
Chcesz zapisać grupę? Sprawdź najpierw wolny termin w kalendarzu poniżej.
Grupy przyjmujemy od godz. 10:30.
KALENDARZ:
PARTNER WYSTAWY
Współpraca ze strony galerii: Małgorzata Kowalczuk
Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Monika Drożyńska, Jan Dziaczkowski, Maurycy Gomulicki, Leszek Lewandowski, Anna Molska, Katarzyna Przezwańska, Monika Sosnowska, Ryszard Winiarski, Julita Wójcik

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30