Wystawami Przezwyciężając chaos (Sergey Kiryuschenko, Alexey Lunev, Andrey Savitsky, Maxim Tyminko) oraz Praktyki podporządkowania (Sergey Shabohin) białoruska sztuka powraca do przestrzeni białostockiej Galerii Arsenał. Zeszłoroczny projekt kuratorski Kiryuschenki i Shabohina ZBIÓR (ZBOR). Konstruowanie archiwum dawał ogólny ogląd sztuki współczesnej Białorusi. Tym razem w elektrowni zamiast szerokiej panoramy dostajemy zbliżenie na poszukiwania indywidualne.
Indywidualny projekt Sergeya Shabohina (ur. 1984) Praktyki podporządkowania metodycznie i skrupulatnie bada mechanizmy władzy. Artysta dokumentuje prawdziwe historie i powszednie zdarzenia, kolekcjonuje znalezione banalne obiekty znajdujące się w przestrzeni publicznej i prywatnej Mińska. Z zebranego materiału buduje wnikliwą opowieść o przytłaczającej presji na obywateli struktur państwowych w dzisiejszej Białorusi Opracowywany od 2010 r. projekt stał się autorską kolekcją rozlicznych patologii autorytarnego systemu w jednym kraju oraz totalnym archiwum jego praktyk. Na podobieństwo archiwum naukowego zbiór jest budowany i porządkowany według pochodzenia zgromadzonych obiektów oraz słów kluczowych z różnych dziedzin wiedzy. Możliwe są także odniesienia do postaci mitologicznych czy też dzieł literackich i artystycznych kultury światowej.
Pokazując to archiwum, Shabohin niezmiennie odbija się od konkretnej sytuacji przestrzennej. Niewykorzystywane pomieszczenie Galerii Arsenał elektrownia, niegdyś mieszczące jej obsługę techniczną, artysta anektuje i osadza w logice swojego projektu archiwalnego. Składa się on z 18 pojedynczych części, do których dołączone są: mapa, schemat i słownik. To, co indywidualne (ciało społeczne), Shabohin łączy z opresyjnym charakterem przygniatającej go ideologii. Widza wyprawia w podróż przez labirynt życia ludzkiego – niestabilnego, niespójnego i zależnego od zewnętrznych ram łaski lub bezprawia systemu państwowego.
Lena Prents
Sergey Shabohin (
shabohin.com) – współinicjator i dyrektor artystyczny projektu ZBOR – artysta, kurator, art-aktywista, założyciel i redaktor naczelny portalu o białoruskiej sztuce współczesnej
artaktivist.org, autor analitycznych artykułów o białoruskiej sztuce współczesnej. Stypendysta programu Nardodowego Centrum Kultury – „Gaude Polonia”, 2016.
W dniach 1-4 września (Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar) wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem festiwalu jest bezpłatny. Impreza objęta jest patronatem programu NCK Kultura Dostępna.
Wydarzenia towarzyszące:
3 września, godz. 11:00 – oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie z tłumaczką Polskiego Języka Migowego.
Tłumaczenie: Justyna Nowosadko.
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Więcej
Kuratorka:
Lena PrentsSergey Shabohin