LEON TARASEWICZ – malarstwo
Wystawa organizowana w ramach XXII Dni Sztuki Współczesnej.
Artysta, urodzony w Waliłach koło Gródka, przedmio-tem inspiracji dla swojej twórczości uczynił naturę. W obrazach syntetyzuje różne jej widoki balansując na granicy pejzażu i abstrakcji. Oryginalna formuła jego malarstwa wywodzi się z obserwacji przyrody, krajobrazu pozbawionego ludzkiej obecności, nastawionego na zaznaczenie rytmu motywów: ptaków, lasów, pól, bruzd ziemi. Takie podejście do pejzażu znamionuje zwłaszcza twórczość Tarasewicza lat 80-tych XX wieku.
Swoje prace artysta buduje tak by broniły się walorami czysto malarskimi, nie odsyłającymi do poza-obrazowej rzeczywistości (dlatego np. nie umieszcza tytułów). Tarasewicz uprawia tzw. „sztukę oka”, dla której przewodnimi wartościami są faktura, kolor i światło. Płótno staje się obszarem gry czystych, intensywnych barw nakładanych plamami lub układających się w zrytmizowane pasy. W malarstwie artysty, począwszy od lat 90-tych. kolor staje się coraz ważniejszy, wypiera z obrazu oszczędne biele i szarości by w realizacjach z początku XXI wieku eksplodować feerią skontrastowanych czerwieni, błękitu i żółci.
Od wielu lat Tarasewicz rozwija też formułę malarstwa przekształcając je w przestrzenne realizacje. Podłożem stają się dla niego ściany, podłogi, filary, elewacje budynków, wnętrza galerii, malarskim tworzywem natomiast barwiony beton lub tynk akrylowy.
Wystawa w Galerii Arsenał prezentuje bogaty dorobek artystyczny Leona Tarasewicza z dwóch ostatnich dekad kładąc nacisk przede wszystkim na obrazy. Ale pokazane zostaną również rysunki artysty powstałe podczas nauki w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz duża realizacja przestrzenna wypożyczona z Kolekcji Lubelskiej Zachęty Sztuk Pięknych.
Wystawie towarzyszą spotkanie z artystą (17 maja o godzinie 13:30 w Auditorium Maximum Collegium Novum, Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku) z udziałem Gabrielli Cardazzo autorki filmu „Tarasewicz” oraz prezentacja książki wydanej w 2007 roku przez Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej „Ślad” .
Prace na wystawie pochodzą z:
Kolekcji II Galerii Arsenał
Muzeum Narodowego w Poznaniu
Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Kolekcji Galerii Foksal
Kolekcji Galerii Ego
Pracowni Artysty
oprac. Małgorzata Iracka – Czerniak
Kurator: Magdalena GodlewskaLeon Tarasewicz

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30