Laura Pawela. Budżet 500

wystawa czynna od 8 kwietnia do 15 maja
BUDŻET 500
8 x blejtram = 130 zł
3 x pół blejtramu = 40 zł
1x niecały lightbox = 100 zł
kostki drewniane (1 szt-1zł), 175szt. = 175 zł
2 x obraz gotowy = 0 zł
wykonanie video 5h x 7zł = 35 zł
koszty dodatkowe (farba, kleje) = 20 zł
RAZEM = 500 zł
„Budżet 500” to, krótko mówiąc, wystawa wykonana za 500 zł (honorarium dla artysty), a raczej taka część wystawy, którą można było za tę sumę wykonać.
„Budżet 500” to nawet dwie wystawy: ta faktyczna, którą oglądamy zainstalowaną w galerii i ta wirtualna, którą „rejestrują” cztery kamery monitorujące galerię.
Co różni te wystawy? Zainstalowane w galerii prace to zaledwie niewielki wycinek tego, co „widzą” kamery, fragment, który był możliwy do zrealizowania za 500 zł, wliczając w to przede wszystkim materiały. Same prace (obrazy, rzeźby, lightboxy) „załadowały” się jedynie częściowo, w miejscu przekroczenia budżetu prace zostały obcięte, przerwane, „niezaładowane”. Nie wyświetliło się także to, co powinno być na pracach, o tym błędzie informuje znak – czerwony „X” – który w przeglądarkach internetowych oznacza ni mniej ni więcej problemy z pobraniem pliku graficznego (zdjęcia obrazu, grafiki czy innego elementu). W galerii zainstalował się więc jedynie kawałek obrazu, kilka procent rzeźby i prawie cały załadowany lightbox.
Kamery umieszczone w galerii rejestrują jednak inną wystawę, rejestrują pierwotny projekt wystawy, marzenie o wystawie, wystawę w całości załadowaną. Film z kamer, a co za tym idzie, całą wystawę, można zobaczyć jedynie w postaci wideo, którego projekcja odbywa się w portierni. Powstała tym samym podwójna rzeczywistość; ta, którą zastaliśmy w galerii oraz ta, którą rejestrują kamery monitorujące salę.
„Budżet 500” to swoista reakcja na podstawowy problem nękający placówki kulturalne i samych artystów, jakim jest brak funduszy na działalność artystyczną, brak dofinansowania kultury, brak środków na realizację śmiałych finansowo projektów czy na honoraria dla artystów. W Polsce do rzadkości należą spektakularne projekty, bynajmniej nie dlatego, że artyści o takich nie marzą, nie dlatego, że galerie nie chcą ich realizować. Ani jedni ani drudzy nie mogą sobie pozwolić na swobodę działania, coraz częściej powstają więc projekty „okrojone”, „obcięte”, zmodyfikowane i tanie. Wystawa „Budżet 500” jest takim właśnie projektem – obciętym, chociaż możliwym do zobaczenia w całości dzięki materiałowi wideo, podłożonemu w miejsce obrazu z kamer monitorujących obiekt.
Laura Pawela

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30