Julita Wójcik. Prognoza Pogody
Prognoza Pogody / Weather Forecast
tekst: Julita Wójcik
Weather Forecast / Prognoza pogody
Budapeszt, zima 2006. Ulice miasta, w tle wyborcze billboardy i plakaty. Temperatura powietrza od minus 8 do minus 12 stopni Celsjusza, przelotne opady śniegu. Dziewczyna z białą budką meteorologiczną na plecach „spaceruje” po mieście. Rozdaje przechodniom ulotki i zachęca do demokratycznego wyboru po-gody. Słychać, jak nawołuje: „Szavazz az idõjárásra! Głosuj na pogodę!”. Przechodnie zatrzymują się, zakreślają krzyżykiem symbol: słońca, chmury lub śniegu i oddają swój głos, wrzucając kartkę do urny – białej budki meteorologicznej. Na kartce znajdują również informację: „Wyniki głosowania: jutro w połud-nie na Górze Gellerta”. Zgodnie z zamieszczoną informacją dziewczyna udaje się następnego dnia na naj-wyższy punkt miasta nad pięknym modrym Dunajem i puszcza latawca w kształcie słońca, chmury lub płatka śniegu, zależnie od wyników.
Pogoda zawsze była przeciwna do wyników głosowania.
akcja odbyła się w ramach projektu „How to Do Things? – In the Middle of (No)Where…” zrealizowa-nego przez uqbar – Gesellschaft für Repräsentatio-nsforschung e.V., Berlin we wsparciu Culture 2000, programu Unii Europejskiej
Julita Wójcik
Urodzona w 1971 roku. W latach 1991–1997 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jak sama mówi, pokazuje to, czym zajmują się zwyczajni ludzie. Nie podejmuje wielkich tematów, nie uderza w patetyczny ton, nie buntuje się. Za pomocą prostych czynności umiesz-czonych w niepasującej do nich przestrzeni stara się zwrócić uwagę na „codzienność”, w której mo-żna odnaleźć nieoczekiwanie walory estetyczne, jak i ukryty sens. Zakłada ogródki na skrzyżowaniach ruchliwych ulic (Mój ogród 2000/1 Gdynia i 2003 Nowy Jork), rewitalizuje parki (2002 Gdańsk), obiera ziemniaki (2001 Warszawa), zamiata po włókniar-kach (2003 Łódź). Jest także pejzażystką, malowała Akwarele (2001/2) na olsztyńskim jeziorze i na ham-burskiej Łabie. Portretuje także instytucje sztuki, bu-dując makiety budynków jako karmniki (Dokarmiaj niebieskie ptaki 2003/4). Rzeźbi z natury m.in. weł-niane Bałwany. W 2005 roku na wystawie indywidu-alnej Komplety (Białystok) zaprezentowała m.in. pracę Koronka – wykonany szydełkiem portret Ga-lerii Arsenał – którą prof. Barbara Kudrycka, rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białym-stoku, zakupiła do kolekcji Podlaskiego Towarzy-stwa Zachęty Sztuk Pięknych.

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30