CIPRIAN MUREŞAN. O marionetkach i ludziach
Wystawa w Galerii Arsenał w Białymstoku zatytułowana „O marionetkach i ludziach” to obszerna prezentacja twórczości Mureșana z ostatnich ośmiu lat.
Niedokończona opowieść o zwycięzcach i zwyciężonych
„…jak blisko sąsiadują ze sobą miłość i nienawiść” (Auto-Da-Fé)
Wystawa O marionetkach i ludziach odwołuje się do głównych wątków, jakie Ciprian Mureșan porusza w ostatnim czasie w swojej twórczości, a jednocześnie stanowi debatę na temat dystopijnej narracji dotyczącej zacierającej się granicy między zwycięzcami a zwyciężonymi. Tematyka głównych wątków narracyjnych łączących prace przechodzi od mniej lub bardziej ukrytych niesprawiedliwości, dostrzegalnych w każdej relacji historycznej, do osobistego buntu przeciwko najwyższej władzy, dyktującej jak będzie wyglądać przyszłość i komu zostaną przypisane porażki i sukcesy. Bohaterowie prac Mureșana – ludzie lub ich metaforyczne reprezentacje – to samotnicy uwięzieni w pułapce własnych błędnych decyzji, niedostosowani do świata, w którym przyszło im żyć, zagrożeni upadkiem w otchłań historii. Takie otchłanie, widoczne w historii rozziewy są milczącym tłem wielu poszukiwań artysty związanych z tematami tabu i przemilczanymi realiami niesłusznie gloryfikowanej przeszłości i amoralnej teraźniejszości.
Mureșan nie tylko dostrzega tematy przemilczane. Wielokrotnie świadomie je przywołuje, a jego zamierzeniem jest zakłócenie oczekiwań widza. Przeistacza również konwencje wizualne w przewrotne aluzje, które rzeczy widzialne czynią niewidzialnymi, a niejasnym wskazówkom nadają nieoczekiwanej mocy. Milczące narracje zderzają się z wrzawą buchającą z ludzkiego sprzeciwu, wspólnie tworząc paradoksalną opowieść o absurdalnych więzach przywództwa i hegemonii.
[…]
Osią wystawy „O marionetkach i ludziach” w Galerii Arsenał są trzy projekcje prac wideo należących do serii, w której artysta w pole sztuki wprowadza język dramatu (m.in. posługując się formą teatru lalek) i w której dochodzi do obustronnej wymiany między tymi dziedzinami. Pierwszą z prezentowanych prac jest spektakl Dog Luv (2009), do którego tekst napisała pisarka i poetka Saviana Stănescu. Bohaterami są tutaj psy, mieszkańcy Republiki Dogmachina dowodzonej przez Maddoga, które próbują zrozumieć podłą naturę człowieka, ucząc się historii ludzkości przez pryzmat dziejów i metod tortur, kary śmierci, terroryzmu. Z kolei I’m protesting against myself (2011) przedstawia krótkie scenki z udziałem lalki i lalkarza siedzących w kontenerze na śmieci specjalnie zaadaptowanym na potrzeby ruchomego teatru. Jak sugeruje tytuł pracy, Muresan odwołuje się do idei protestu i figury protestującego. Film jest bezpośrednio inspirowany społeczną i polityczną sytuacją Rumunii, może być jednak postrzegany w o wiele szerszym kontekście. Został zrealizowany w czasie szczytu kryzysu ekonomicznego, kiedy na ulicę najpierw w Hiszpanii, a potem w innych krajach wyszli Oburzeni. Był to też czas ruchu Occupy Wall Street i Arabskiej Wiosny. Ostatnia praca z tej serii to najnowszy wideoperformance Untitled z 2015 r., który jest wyrazem głębokiego zainteresowania artysty dzieciństwem, a także „dziwną” relacją między światem dorosłych a światem dzieci. Performance został oparty na scenach wymyślonych przez same dzieci podczas warsztatów. Muresan odwraca konwencjonalne relacje, powierzając dzieciom rolę autorów, lalkarzom rolę marionetek, natomiast marionetkom nadając realistyczną postać dzieci. Dzieci i marionetki są medium, przez które artysta komunikuje się, opowiada historie, starając się zrozumieć granice między wyobraźnią a realnością, między tym, co spontaniczne, a tym, co udawane, między niewinnością a perwersją, między dobrem a złem. Untitled analizuje zależność między marionetką a lalkarzem, manipulowanym a manipulującym.
Wydarzenie będzie dostosowane do potrzeb osób niesłyszących oraz niedosłyszących. Tłumaczenie na Polski Język Migowy – Justyna Nowosadko.
Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie!
Przygotowanie i realizacja: Justyna Kołodko-Bietkał, Izabela Liżewska, Agnieszka Pawelska
Spotkanie otwarte dla wszystkich. Szczególnie skierowane do rodziców lub opiekunów, którzy chcą razem z dziećmi wyjść i skorzystać z wydarzenia. Pracownicy ds. edukacji zapewniają opiekę dzieciom.
Przygotowanie i realizacja: Justyna Kołodko-Bietkał, Izabela Liżewska, Agnieszka Pawelska
W dniu 28 września, wydarzenia odbywają się w ramach Inicjatywy – „Nie dzieli nas nic” – IV Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30