NA POCZĄTKU BYŁ CZYN!

Zin towarzyszący wystawie „Na początku był czyn!” prezentowanej w Galerii Arsenał w Białymstoku w 2021 roku – poświęconej dziedzictwu ruchów robotniczych rozwijających się w Białymstoku na początku XX wieku, zwłaszcza eksplozji działalności anarchistycznej, oraz krytycznie analizującej ich taktyki i globalne znaczenia w kontekście sztuki współczesnej i ruchów oporu na całym świecie.
Zin wnosi nowe teksty, tłumaczenia, reprodukcje i zdjęcia do rosnącego archiwum materiałów związanych z tą historią. W eseju „»Występujemy jako partia bez-porządku…«. Czornoje Znamia i ruch anarchistyczny w Białymstoku na początku XX wieku” historyk i anarchista Aleksander Łaniewski daje wgląd w swoje rozległe badania nad ruchami robotniczymi w regionie i oferuje zarys dziejów ruchu anarchistycznego w Białymstoku na początku XX wieku. Katarzyna Różniak w eseju „Szlak Białostockich Rewolucjonistów i Rewolucjonistek” zastanawia się nad tym, w jaki sposób historia ta była przez lata opowiadana i ukrywana przez lokalne instytucje, a także analizuje echa tej przeszłości, które pobrzmiewają zarówno w tkance miejskiej Białegostoku, jak i w obecnych uwarunkowaniach społeczno-politycznych. W tekście „Słowa i czyny. Operacja Białystok i insurekcjonizm” Post Brothers opisuje obserwowane w ostatnich latach ożywienie historii białostockiego anarchizmu przez insurekcjonistów na całym świecie i rozważa, jak obecne taktyki rewolucyjne i ich represje uwypuklają złożone relacje między czynami, wiedzą i komunikacją. Publikację zamykają nekrologi trzech młodych białostockich anarchistów (Antoniego Niżborskiego „Antka”, Arona Jelina „Gelinkera” i Nisana Farbera „Nisela Czarnego”), którzy zginęli w akcjach w latach 1905–1906, napisane przez ich towarzyszy i stanowiące świadectwo ich walki, osobistych doświadczeń i rewolucyjnych motywacji. Publikacja zawiera również 4 zamówione rysunki Mikołaja Sobczaka, które ponownie przetwarzają historyczne motywy i ilustrują niektórych z bohaterów oraz kluczowe dla anarchistycznej historii Białegostoku wydarzenia, takie jak założenie drukarni „Anarchia”, zabójstwo w Krynkach i pogrom w 1906 roku.
s.64, tekst w języku polskim i angielskim; oprawa miękka.
Poszerzona wersja publikacji towarzyszącej wystawie „Na początku był czyn!” wzbogacona o dokumentacje fotograficzną oraz opisy prac, dostępna online [PDF].
Wydawnictwo: Galeria Arsenał w BiałymstokuRok publikacji: 2021
Format: 21 x 29,7 cm
ISBN: 978-83-66262-11-9