ŻubrOFFka – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych

Galeria Arsenał elektrownia
ul. Elektryczna 13, Białystok
wejście od ul. Świętojańskiej
Wstęp bezpłatny
4 grudnia 2013 godz. 18-20
5 grudnia 2013 godz. 17-19
4.12.2013, godz. 18.00
Pokaz filmów z izraelskiego festiwalu filmów fantastycznych Utopia Imagination Future
Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej), wstęp wolny
„Żyjemy w czasach cudów. Roboty badają niebiosa, stąpają po powierzchni Marsa i w najdalszych zakątkach Układu Słonecznego jako nasi emisariusze, komputery są wszechobecne, łącząc nas w jednej, wielkiej, międzynarodowej cyberprzestrzeni, doprowadzając do politycznego, społecznego, ekonomicznego i osobistego przewrotu. Beznogi sprinter bierze udział w Igrzyskach Olimpijskich i, co prawda, nie mamy jeszcze latających aut, ale przecież samochody bez kierowców już poruszają się po naszych drogach. Science fiction odgrywa integralną i bardzo ważną rolę w tym wszystkim – krytykując i zastanawiając się nad rolą nauki i technologii w społeczeństwie, dostarczając inspiracji dla naukowców i przedsiębiorców, a przede wszystkim badając odległe zakątki ludzkiej wyobraźni, wyobraźni jeszcze niewyobrażonej. Dołącz do nas i zobacz unikalne wizje science fiction, wyobraźni i przyszłości!”
„We live in an age of wonder. Robots are exploring the heavens, treading the face of Mars and the far reaches of the solar system and beyond – as our emissaries, computers are now everywhere, connecting us to a trans-national cyber space and creating political, social, economic and personal upheaval, a legless sprinter ran in the Olympic games, and while the flying car isn’t here yet, the driverless car is already on the road. Science fiction plays an integral and highly important part in all of this – critiquing and reflecting the place science and technology have in society, providing inspiration to scientists and entrepreneurs and most of all – exploring the far reaches of human imagination, imagining the yet un-imaginable. Join us for unique visions of science fiction, imagination and the future!”
W programie:
Sight, reż./dir. Daniel Lazo&Eran May-raz, Israel 2012, 8’
High Maintenance, reż./dir. Phillip Van, USA 2006, 8’
Modern Times, reż./dir. Ben Craig, Britain 2010, 4’
Cost of Living, reż./dir. Jonathan Joffe, USA 2005, 10’
Supergirls Last All Summer Long, reż./dir. Elad Primo, Israel 2012, 4 min’
Chorebot, reż./dir. Greg Omelchuck, USA 2011, 8’
Plurality, reż./dir. Dennis A. Liu, USA 2012, 14’
Snakes and Ladders, reż./dir. Sasha Balson, Israel 2013, 6’
Typist, reż./dir. Sergey Vlasov, Israel 2013, 16’
Gość pokazu: Uri Aviv (Dyrektor Festiwalu)
5.12.2013, godz. 17.00
Pokaz Animowane filmy dokumentalne
Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Świętojańskiej, wstęp wolny
Dziga Wiertow przewraca się w grobie, że doczekał takich czasów! Stary mistrz przez lata starał się być z kamerą jak najbliżej rzeczywistości i nawet mu się nie śniło, że dokumentalista może tworzyć historię w zaciszu domu, nie przeglądając setek godzin materiałów zdjęciowych. W tym roku, w jego rodzinnym mieście pokażemy… animowane filmy dokumentalne! Po sukcesach „Walcu z Bashirem” czy „Persepolis”, rocznie powstaje kilkadziesiąt animowanych odtworzeń realnego świata. Każde z nich znajduje własny sposób na wierność rzeczywistości, bawiąc się konwencjami klasycznego kina dokumentalnego. W ramach pokazu zaprezentujemy najciekawszych przedstawicieli nowego nurtu z całego świata: od Chile, Stanów Zjednoczonych przez Irlandię, aż po rodzimą polską produkcję. W programie znalazły się m.in. dwa irlandzkie filmy: „Irish Folk Furniture” (zwycięzca Sundance), portretujący historyczny kryzys Irlandii poprzez historię e-maila oraz „Two Wheels Good”, którego bohaterowie wyruszają w nostalgiczną podróż w czasy dzieciństwa i pierwszych lekcji jazdy na rowerze. Amerykę Południową reprezentować będzie „Chile Imaginario” – spojrzenie młodych ludzi na chilijską historię, zobaczymy też islandzką historię muzycznego outsidera „The Pirate of Love” i amerykańską opowieść o wielorybie „The Whale Story”. Do przeszłości wracają również twórcy filmu „Abuelas”, pokazującego przygotowania pewnej pani do zostania babcią. Z kolei „Nyosha” przybliża losy ocalałej z holocaustu Nomi Kapel. W programie także przerwotna „History of Virginity” oraz filmy z byłego bloku wschodniego – wzruszający dokument „O rządach miłości” i „Father”, w którym w różny sposób została pokazana relacja ojciec – syn.
W programie:
Irish Folk Furniture, reż. Tony Donoghue, Irlandia, 2012, 9’
O rządach miłości, reż. Adela Kaczmarek, Polska, 2012, 13’
The whale story, reż. Tess Martin, USA, 2012, 4’
Abuelas, reż. Afarin Eghbal, Wielka Brytania, 2011, 9’
Nyosha, reż. Yael Dekel, Liran Kapel, Izrael, 2012, 11’
Chile Imaginaro, reż. Claudio Díaz, Chile, 2012, 20’
Two Wheels Good, reż. Barry Murphy, Irlandia, 2012, 8’
History of Virginity, reż. Sophie Haller, Szwajcaria, 2012, 5’
Father, reż. Ivan Bogdanov, Moritz Mayerhofer, Asparuh Petrov, Veljko Popovic, Rositsa Raleva, Dmitry Yagodin, Bułagaria, Chorwacja, Niemcy, 2012, 16’
The Pirate of Love, reż. Sara Gunnarsdottir, USA, 2012, 10’
Gość pokazu: Adela Kaczmarek
wybrane trailery:
https://vimeo.com/64424064
http://www.youtube.com/watch?v=L4Ph61_yo64
https://vimeo.com/35468355
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA jest imprezą otwartą i bez granic, szanującą odmienność oraz różnorodność tak charakterystyczną dla podlaskiej ziemi, miejscem spotkań twórców otwartych na ŚWIAT, LUDZI, posiadających poczucie HUMORU oraz ceniących NATURĘ i jej wytwory. Festiwal stara się być platformą wymiany nowoczesnych idei i myśli, która umożliwia kreatywne spotkania twórców z Wschodu i Zachodu.
Przez 6 lat nasz Festiwal mocno ewoluował – z małej kameralnej imprezy w klubie FAMA do największej w północno-wschodniej Polsce imprezy filmowej – konkursy OKNO NA WSCHÓD oraz CAŁY TEN ŚWIAT prezentują najciekawsze filmy krótkometrażowe powstałe poza Polską. Dodatkowo, całkowity ogląd na krótkometrażowe kino zapewniają konkursy skierowane do twórców z Polski: AMATORZY, STUDENCI i NIEZALEŻNI.
GRAND PRIX FESTIWALU – 2.000 €
Specjalnymi nagrodami uhonorowane zostaną: najlepsza Animacja, Dokument, Fabuła oraz dodatkowo autor Najlepszych Zdjęć.
Skoro ŻUBROFFKA słynie z wyrobionej Publiczności, to specjalne miejsce na naszej liście nagród zajmuje NAGRODA DZIKIEGO ŻUBRA, czyli NAGRODA PUBLICZNOŚCI – mamy pewność, że nagroda trafi także w tym roku do twórcy filmu wybitnego!
organizatorem ŻUBROFFKI jest BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY – DKF „GAG”

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30