WRZESZCZ projekt audio-video
15 czerwca 2012, godz. 20:00
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
wstęp bezpłatny
WRZESZCZ projekt audio-video
Ania Witkowska- video
Kuba Staruszkiewicz – perkusja
Paweł Nowicki – wibrafon
Marcin Dymiter- elektronika, field recording
Miasto ulega ciągłym metamorfozom. Stare miejsca sąsiadują z nowymi. To, co było rzeczywistością staje się częścią pamięci, ulotnym zapisem. Miasto jest dźwiękowym palimpsestem – spotykają się dźwięki aktualne i te z przeszłości. Dźwięki unoszą się w powietrzu jak duchy. Miasto- naładowane ładunkami elektrycznymi, polem magnetycznym, dronami wentylatorów- rozbudza, dręczy neurony, przywołuje obrazy ale i dźwięki. Dalekie odgłosy mogą też ukoić ucho. Infradźwięki wywołują nerwowość ale i stan śnienia na jawie.
Marcin Dymiter aka emiter
Projekt Wrzeszcz miał swoją premierę 9 października 2011 w Gdańsku w ramach V Festiwalu Transwizualia. Spotkanie gdańskich artystów na styku dwóch mediów: to połączenie elektroniki, instrumentów akustycznych i dźwięków otoczenia oraz pracy video. Synteza improwizacji i dźwiękowej interpretacji obrazu. Z kolei praca video Ani Witkowskiej to przestrzenny esej o otoczeniu, czyli o konkretnej tkance miejskiej Wrzeszcza. Stąd pomysł na film strukturalny. Artystka bezpośrednio odwołuje się do metod twórczych Roberta Morissa z lat 60-70 tych i używa w swojej realizacji lustra. Miasto ma przejrzeć się chwilowo samo w sobie. Projekt Wrzeszcz przenosi nas w przestrzeń uwolnioną od realnego wymiaru miasta, które staje się tematem muzycznej i wizualnej wyprawy.
Artyści:
Ania Witkowska, gdańska artystka wizualna, grafik. Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z projektowania graficznego w 2003 roku w pracowni prof. Janusza Górskiego). Tworzy instalacje, obiekty, wideo. W swoich realizacjach często cytuje najbliższe otoczenie, transformując je w multiplikowane obiekty czy wideo-instalacje. Większość z prac ma bardzo syntetyczną formę, graficzny charakter. Wcześniejsze jej prace były bardziej zaangażowane społecznie, bezpośrednio wkraczały w przestrzeń miejską. Pracuje często w duecie artystycznym z Adamem Witkowskim-aktualnie ich wspólną realizację można zobaczyć w konkursowej wystawie Spojrzenia w warszawskiej Zachęcie. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Paweł Nowicki (wibrafon, instrumenty klawiszowe) Ukończył Szkołę Muzyczną I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Grzegorza Jurczyka i Konserwatorium Muzyczne w Strasburgu w klasie Emmanuela Sejourne. Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzyki współczesnej: Gaudeamus w Rotterdamie 1999 (3. nagroda) i Clarment-Ferrand 1999 (3. nagroda). Od 2002 roku współtworzy zespół muzyki współczesnej Kwartludium, który na stałe wpisał się w kalendarz koncertowy ważniejszych festiwali tj. Warszawska Jesień, Festiwal Radiowy WDR w Kolonii czy Unsound Festival w Nowym Yorku. Paweł Nowicki jest wielokrotnym stypendystą Urzędu Marszałowskiego, Urzędu Miasta Gdańska oraz programu „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury na nagranie płyt wraz z zespołem Kwartludium. Od 2004 roku współpracuje z trójmiejskim zespołem Kobiety, z którym odbierał nominację do Paszportu Polityki w roku 2008 na nagranie płyty pt. „Amnestia”. W październiku 2011 ukazał się kolejny album zespołu zatytułowany „Mutanty”, którego muzyk jest współproducentem. Ważnym etapem w rozwoju artystycznym było nawiązanie współpracy ze sceną improwizowaną m.in. projekt Ecstasy Project, z którym artysta nagrał w 2008 roku bardzo dobrze przyjetą płytę „Eoropae”. Obecnie zespół zakończył pracę nad kolejnym albumem zatytułowanym „They were P” który ukaże się jeszcze w październiku br. Niewątpliwym wyróżnieniem okazał się ubiegłoroczny występ wraz z warszawskim zespołem Kwadrofonik w Carnegie Hall w Nowym Yorku oraz Chicago Symphony Hall w ramach obchodów roku Fryderyka Chopina. Najbliższa przyszłość muzyka związana jest z promocją nagranych albumów jak i dalsze występy wraz z zespołem Kwartludium, m.in. w tym zaproszenia do Filharmonii Moskiewskiej oraz występy w Brukseli i Berlinie.
Kuba Staruszkiewicz perkusista niezdeklarowany stylistycznie,podążający za intuicyjno-energetycznymi impulsami muzycznymi. Znany z długoletniej współpracy z zespołem Pink Freud oraz projektami Tymona Tymańskiego(Kury,Miłość,Tymański Yass Ensamble). Współpracował m.in. z:Leszek Możdżer,Dave Douglas,Tomasz Stańko, Olo Walicki,Smolik,Sławek Jaskułke,Mikołaj Trzaska,Tim Berne,Loco Star. Obecnie członek zespołu Marii Peszek,Tymański Brass Ensamble oraz elektro-klubowego kolektywu Fox.
Marcin Dymiter aka emiter-muzyk, improwizator, twórca nagrań terenowych. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Współpracował z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską,Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą. Producent muzyczny. Współtwórca i kurator – wspólnie z Ludomirem Franczakiem- festiwalu mikro_makro. Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
www.emiter.org
Koncert odbywa się w ramach finisażu wystawy Reynolda Reynoldsa „The LOST”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat medialny:

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30