Warsztaty „The landscape within us” / „Krajobraz w nas” w Galerii Arsenał elektrownia

W czwartek 10 kwietnia zapraszamy do Galerii Arsenał elektrownia na warsztaty „The landscape within us”, poświęcone koncepcji krajobrazu. Poprowadzi je węgierska badaczka Kinga Lendeczki. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Laboratorium artystyczno-społeczne”.
The landscape within us* / Krajobraz w nas
10.04.2025 (czwartek) godz. 16
Galeria Arsenał elektrownia
ul. Elektryczna 13 (wejście od Świętojańskiej)
wstęp wolny
Warsztaty będą poświęcone koncepcji krajobrazu i zachęcą uczestników do zbadania różnych jej aspektów. Krajobraz jest często konstruowany z zewnętrznej pozycji władzy i przez to może być łatwo wykorzystywany do celów politycznych. Podczas warsztatów spróbujemy wyjść poza te narzucone obrazy i odkryć nasz krajobraz z wewnętrznego punktu widzenia. Tim Ingold w książce „The Temporality of the Landscape” (1993) stwierdził, że żyjąc w krajobrazie, stajemy się jego częścią, a on staje się częścią nas. Przyjmiemy tę ideę jako punkt wyjścia i poprzez dyskusję spróbujemy przypomnieć sobie krajobrazy, które nosimy w sobie.
Kinga Lendeczki (Węgry) jest estetką i pracowniczką kultury mieszkającą w Budapeszcie. Jest doktorantką Programu Doktoranckiego Estetyki na Uniwersytecie Eötvös Loránd. W swojej pracy doktorskiej bada lokalne cechy społecznie zaangażowanych projektów artystycznych w Ukrainie w kontekście zmian geopolitycznych, społecznych i kulturowych, koncentrując się na roli sztuki w kryzysach. Jest młodszym badaczem w projekcie badawczym Perspectives in Environmental Aesthetics i członkiem grupy badawczej Research Centre for Aesthetics, Nature and Environment (RCANE), gdzie jej badania dotyczą głównie reprezentacji kryzysu ekologicznego w sztuce współczesnej i dekolonialnego podejścia do krajobrazu. Ukończyła studia magisterskie z komunikacji i mediów oraz estetyki na Uniwersytecie Eötvös Loránd. Jako pracownik kultury koordynowała kilka organizacji kulturalnych i międzynarodowych projektów kulturalnych, w tym Sekcję Filmową RomArchive i Stowarzyszenie Studio Młodych Artystów.
Wydarzenie w ramach projektu „Laboratorium artystyczno-społeczne”, towarzyszącego wystawie „Wspólny krajobraz / Powitanie obcego”.
Projekt jest częścią Festiwalu BWA Europa organizowanym i współfinansowanym przez Narodowe Centrum Kultury i Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w ramach obchodów Polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.


ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30