TYBET – Strefa Okupowana
AKCJE SOLIDARNOŚCI Z OKUPOWANYM TYBETEM W CAŁEJ POLSCE CHINY ZACIEŚNIAJĄ KONTROLĘ, ODCINAJĄC TYBET OD ŚWIATA

Aby upamiętnić 50. rocznicę Tybetańskiego Powstania Narodowego (10 marca 1959 r.) przeciwko chińskiej okupacji Tybetu, ruch na rzecz Tybetu solidaryzuje się z Tybetańczykami, którzy w bezprecedensowy sposób, na naszych oczach demonstrują opór wobec brutalności chińskich władz.
10 marca, w całej Polsce odbędą się demonstracje poparcia dla Tybetu pod wspólnym hasłem „TYBET – STREFA OKUPOWANA”. Za pomocą specjalnej taśmy „okupowane” będą symbolicznie place, ulice, pomniki. Więcej informacji o akcjach w różnych miastach Polski: www.ratujtybet.org/10marca
Tego dnia, podobne akcje odbędą się m.in. w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gnieźnie, Katowicach, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Pszczynie, Gdyni, Warszawie i Wrocławiu.
W Białymstoku o godzinie 17.00 zapraszamy na plac miejski przed Ratuszem. Wyznaczymy „strefę okupowaną” i zapalimy znicze ku czci ponad miliona Tybetańczyków zamordowanych przez chińską armię i „służby bezpieczeństwa”. W Galerii Arsenał o godzinie 18 rozpocznie się projekcja filmów o sytuacji w Tybecie. Zobaczymy: „Poza strachem”(25′), „Przełamując mur cenzury”(50′) i „Skradzione dziecko Tybetu”(15′).
Będzie to podsumowanie roku Olimpiady w Pekinie. Filmy pokazują tło konfliktu w Tybecie (Skradzione dziecko Tybetu), odczucia zwykłych Tybetańczyków na temat Olimpiady, chińskich rządów i Dalajlamy (Poza strachem), oraz walkę z chińską cenzurą i wydarzenia marca 2008 oraz czasu Igrzysk w Pekinie (Przełamując mur cenzury) z perspektywy uchodźców Tybetańskich, niezależnych mediów i organizacji protybetańskich.
Będzie to podsumowanie roku Olimpiady w Pekinie. Filmy pokazują tło konfliktu w Tybecie (Skradzione dziecko Tybetu), odczucia zwykłych Tybetańczyków na temat Olimpiady, chińskich rządów i Dalajlamy (Poza strachem), oraz walkę z chińską cenzurą i wydarzenia marca 2008 oraz czasu Igrzysk w Pekinie (Przełamując mur cenzury) z perspektywy uchodźców Tybetańskich, niezależnych mediów i organizacji protybetańskich.
W 1959 roku, dziesięć lat po zbrojnej inwazji chińskich wojsk na Tybet, Tybetańczycy wyszli na ulice, aby protestować przeciwko brutalności komunistycznych władz. Powstanie zostało krwawo stłumione, zginęły setki tysięcy Tybetańczyków a Dalajlama udał się na wygnanie. Po ponad 50 latach sytuacja w Tybecie przypomina stan wojenny, o czym świadczy brutalne tłumienie wszelkich form oporu. W wyniku wydarzeń w Tybecie w 2008 roku zginęło ponad 200 osób. Protesty trwają nadal. Obecnie Tybet zamknięty jest dla obcokrajowców, odciętych zostało większość kanałów komunikacji.
Kontakt:
Artur Wiśniewski, tel. 606345859, tenzin21@gazeta.pl [Białystok]
Piotr Cykowski, tel. 022 374 33 15, piotr@ratujtybet.org [Warszawa]
Informacje o filmach:
„Poza strachem”. Bezprecedensowy film, potajemnie wyprodukowany w Tybecie oraz wywieziony poza jego granice dosłownie kilka dni przed marcowymi zamieszkami. „Poza strachem” (ang. Leaving Fear Behind) jest 25-minutowym filmem dokumentalnym, stworzonym przez grupę śmiałych filmowców tybetańskich, który oddaje sentymenty Tybetu odnośnie rządów chińskich, wagi i symboliki igrzysk olimpijskich oraz powrotu Dalailamy. Zespół filmowców samouków ze wschodniego Tybetu – Dhondup Wangchen (rolnik) i jego przyjaciel Golog Jigme (mnich), potajemnie nagrali 35 godzin rozmów ze zwyczajnymi Tybetańczykami, nagrania zostały przekazane za granicę. Premiera filmu odbyła się w Pekinie tuż przed rozpoczęciem Igrzysk. Twórcy filmu zostali aresztowani w marcu, Dhodnup Wangchen wciąż przebywa w chińskim więzieniu.
Źródło: http://ratujtybet.org/Poza_strachem
Chiny dostały igrzyska pod warunkiem, że poprawi się sytuacja w Chinach i w
Tybecie. Złożyły światu dużo obietnic o tym, że będzie więcej swobód,
demokracji i innych podstawowych praw. Tylko ze względu na te obietnice
dostały igrzyska. Jednak po tym, jak Chinom przyznano organizację igrzysk,
wcale nie ma ani więcej swobód, ani demokracji, za to są coraz ostrzejsze
represje.
Tybetański mnich
W filmie „Poza strachem”(25′)
Ludzie w Tybecie żyją w strachu. Boją się swobodnie rozmawiać i w miejscach
publicznych, i w domach. Chiński rząd wywiera na Tybetańczykach taką presję,
że we własnym kraju czują się jak w więzieniu.
Tybetańska pisarka Woeser
W filmie „Przełamując mur cenzury”(50′)
Zrób coś teraz! Pomóż pokojowi, sprawiedliwości, demokracji. One są możliwe.
Arcybiskup Desmond Tutu
W filmie „Skradzione dziecko Tybetu”(15′)

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30