Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej – warsztaty w Tbilisi w Gruzji

Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej
W ramach projektu 21-26 października 2013 roku na Akademii Sztuki w Tbilisi w Gruzji odbędą się warsztaty ze studentami.
Grupą docelową są zasadniczo studenci ASP, przyszli artyści i edukatorzy, ale w szerszym sensie beneficjentami projektu powinny być dzieci, które w przyszłości będą korzystały z edukacji artystycznej, która ma szansę rozwinąć się w Gruzji.
Cele: danie studentom sztuki narzędzi do pracy edukacyjnej, którą będą mogli kontynuować z grupami dzieci w przyszłości, zainteresowanie uczelni niekonwencjonalnymi metodami działań i autorskimi projektami, stworzenie podwalin pod aktywność Gruzinów w dziedzinie edukacji artystycznej, budowanie pomostu współpracy Polsko- gruzińsko-ukraińskiej (Partnerstwo Wschodnie) wpuszczenie świeżej krwi (Bouillon Group) na teren Akademii, która jest dość konserwatywna.
Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza, Ambasada RP w Tbilisi, Instytut Polski w Kijowie, Galeria Arsenał w Białymstoku
Ideą projektu jest zainspirowanie przyszłych artystów gruzińskich pracą na polu edukacji estetycznej z jednej strony a integracja środowisk twórczych państw Partnerstwa Wschodniego z drugiej. W zeszłym roku zaproponowałam w Tbilisi wystawę prezentująca artystów polskich i białoruskich mając na względzie różne poziomy współpracy w ramach PW i licząc na nawiązanie relacji między artystami białoruskimi i gruzińskimi. W tym roku chcielibyśmy , kontynuując nasze wysiłki by stać się pomostem łączącym różne kraje partnerstwa, zrobić coś jeszcze w sferze społecznej. Prawdopodobnie mamy znacznie większe doświadczenia w realizacji programów edukacji wizualnej niż nasi gruzińscy partnerzy , choć dostrzegamy w znanych nam artystach duży potencjał i sądzimy, ze gdyby dostali taką sposobność ( zaproszenie ze strony Akademii sztuki) to wynik ich pracy ze studentami byłby bardzo interesujący dlatego proponujemy prowadzenie warsztatów również przez gruzińska Grupę Bouillon. Wiemy z własnego doświadczenia, że w obszarze edukacji artystycznej tylko praktyka czyni mistrza. W zeszłym roku wspólnie z IP w Kijowie zorganizowaliśmy trzydniowe warsztaty Elżbiety Jabłońskiej ze studentami Akademii, zakończone wspólną wystawą były wielkim sukcesem a władze uczelni są zainteresowane kontynuacja podobnych projektów w przyszłości. Nasz projekt będzie okazją dla studentów nauczenia się różnych metod pracy mają szanse na kontynuowanie podobnych zajęć z dziećmi i młodzież a gruzińską. Proponujemy po dwa dni warsztatowe dla każdego z prowadzących czyli w sumie 6 dni. Prowadzący realizują swój autorski program, wprowadzają własne nowatorskie metody pracy z młodzieżą . Warsztaty powinny zakończyć się jakąś wspólną prezentacją dla szerszej publiczności
Plan zajęć:
21.10 Elżbieta Jabłońska – Naruszenie
12.00-14.00 pierwsze spotkanie – wykład i prezentacja dokumentacji zajęć z rysunku intermedialnego (szeroko rozumiany rysunek od projektów wyobrażeniowych po akcje rysunkowe z użyciem różnych materiałów) prowadzonych przez Elżbietę Jabłońską na uniwersytecie w Toruniu
Rozmowa na temat warsztatów ustalenie wytycznych do pracy na następny dzień
22.10, 11.00-16.00 ( z godzinną przerwą pośrodku)
temat warsztatów „Naruszenie” w szerokim znaczeniu ( naruszenie obszaru, przestrzeni, idei, naruszenie ostatecznie lub niezauważalne, naruszenie przez dodanie lub usunięcie) analiza narzędzi rysunkowych jakimi posługują się uczestnicy warsztatów. Zaaranżowanie przestrzeni wspólnej prowadzącej i uczestników warsztatów
23.10 Boulion Group, Bez tytułu
12-14 Grupa Bulion, opowie o swoich inspiracjach i doświadczeniach w pracy , która w większości dotyczy tematów społecznych, pokaz dokumentacji.
Wybranie i przedyskutowanie problemów społecznych którymi studenci chcieliby się zając w ramach warsztatów, ustalenie planu pracy na dzień następny
24.10, 11.00-16 (przerwa)
warsztaty, realizacja wybranego obszaru działań i wspólna prezentacja,
25.10 Yurij Kruchak, Julia Kostereva „Zrób to sam – zróbmy to razem”
12-14 zajęcia teoretyczne, spotkanie, pokaz dokumentacji, dyskusja Jak sprawić, aby nasza lokalna publiczność stała się naszym współpracownikiem oraz sympatykiem?
26.10 11.00-16.00 ( z przerwa)
warsztaty, opracowanie różnych strategii współpracy i zaangażowania w działania w przestrzeni publicznej, analiza interakcji artystów z publicznością, propozycje prac studentów w przestrzeni publicznej.
18.00-19.00 otwarta prezentacja wyników warsztatów dla ewentualnej publiczności i studentów, którzy nie brali udziału w warsztatach.
projekt współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza
Partnerzy
Instytut Polski Kijów
Elżbieta Jabłońska, Bouillon Group, Yurij Kruchak, Julia Kostereva

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30