SPOTKANIE z Marią Poprzęcką wokół książki „Śmierć przed obrazem. O sztuce, starości i znikaniu”

W sobotę 7 czerwca będziemy gościć prof. Marię Poprzęcką, autorkę książki „Śmierć przed obrazem. O sztuce, starości i znikaniu” wydanej w ubiegłym roku przez słowo/obraz terytoria. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Morawińska.
7.06.2025 (sobota), godz. 17:00
Galeria Arsenał w Białymstoku
ul. A. Mickiewicza 2
wstęp wolny
Książka Marii Poprzęckiej, chociaż wpisuje się w szeroki nurt refleksji nad starością, pozostaje na jego obrzeżu. Nie jest kolejnym przyczynkiem do rozległej historii starości i ludzi starych. Mówi o sztuce. O sztuce wobec starości, o ich wzajemnych relacjach. O sztuce, której w różnych okolicznościach starość niespodzianie staje na drodze. Wypierana lub przyjmowana z rezygnacją, starość może ponaglać albo obezwładniać, wywoływać panikę albo bunt, napawać przerażeniem albo spokojem. W żadnym razie nie pozwala o sobie zapomnieć. Odsłania niedoświadczane przedtem strony życia. Także niezauważane czy nieprzeczuwane strony sztuki.
Każda starość jest inna. Zebrane w książce teksty nie są więc ani opowieścią o starości, ani rozpatrującymi wybrane przykłady „studiami przypadków”. Są – idąc za sugestią Miłosza, że lepiej o starości nie pisać – zaledwie „dotknięciami i odbiciami” tej kondycji, która czeka i nieuchronnie nadchodzi.
źródło: wydawnictwo słowo/obraz terytoria
https://www.terytoria.com.pl/ksiegarnia/2107-smierc-przed-obrazem-o-sztuce-starosci-i-zanikaniu.html
Wydarzenie towarzyszy wystawie jubileuszowej „Arsenał 60! O kolekcjonowaniu, kolekcji i miłości do Arsenału”
Maria Poprzęcka – historyczka i krytyczka sztuki, profesor zwyczajna na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się głównie sztuką nowoczesną, migracjami obrazów, ich „długim trwaniem”, związkami sztuk wizualnych z innymi dziedzinami twórczości. Jest autorką wielu książek, m.in. „Uczta bogiń. Kobiety, życie i sztuka”, 2012; „Inne obrazy. Oko – widzenie – sztuka. Od Albertiego do Duchampa”, 2008. Jest laureatką Nagrody Literackiej „Gdynia” w kategorii eseju.
Agnieszka Barbara Morawińska – polska historyczka i krytyczka sztuki; w latach 1991–1992 wiceministra kultury i sztuki, w latach 1993–1997 ambasadorka RP w Australii, w latach 2001–2010 dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, w latach 2010–2018 dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie.

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30