Spotkanie z Grzegorzem Kowalskim wokół książki „Pytania”
Galeria Arsenał w Białymstoku ma zaszczyt zaprosić na spotkanie z Grzegorzem Kowalskim w ramach cyklu „Czy sztuka jest potrzebna i dlaczego?”:
„Pytania”
29 kwietnia (środa) 2015, godz. 18.00
Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, Białystok
Prowadzenie spotkania: Patrick Komorowski (Galeria Pola Magnetyczne)
wstęp wolny
Książka „Pytania” Grzegorza Kowalskiego przypomina trzy akcje-pytania, z przełomu lat 70. i 80, kiedy to artysta współtworzył środowisko warszawskiej galerii Repassage: Czy mógłbyś i czy chciałbyś wcielić się w zwierzę przed obiektywem? (1977–1978), Czy mógłbyś i czy chciałbyś potraktować mnie jako przedmiot? (1979) oraz Czy chciałbyś powrócić do łona matki? (1981–1987). Dla Kowalskiego, który znał Oskara Hansena oraz jego teorię Formy Otwartej sztuka była formą komunikacji. Egzystencjalnymi pytaniami prowokował przyjaciół, znajomych, a czasami również przypadkowe osoby do zajrzenia wgłąb siebie. Odpowiedzi – krótkie teksty i pozowane fotografie, zestawiał jako tableaux lub książki artystyczne. Kowalski tak opisywał proces powstawania „Pytań”:
Gdy rodzą się dręczące pytania – staram się zadawać je kilku jeszcze osobom i poznać ich reakcje. Tworzy się suma reakcji, wypowiedź już nie tyle moja, co nasza. Wielość refleksów odbitych, jak w zwierciadłach, w cudzych doświadczeniach. Ktoś, kto potrzebował kontaktu z dziełem, zostaje włączony w proces jego powstawania.
Dziś książka wydaje się najlepszą formą dla prezentacji intymnych i osobistych akcji-pytań Kowalskiego. Publikacja wydawnictwa Mundin zachowuje – tam, gdzie było to możliwe – pierwotny układ odpowiedzi. Zaledwie w kilku przypadkach artysta zmienił reprodukowane w książce zdjęcie. „Pytania” zamyka appendix, wyjaśniający relacje łączące uczestników z artystą oraz kontekst i znaczenie udzielonych odpowiedzi. Autorem wstępu do książki jest krytyk sztuki, laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy – Karol Sienkiewicz.
Grzegorz Kowalski: rzeźbiarz, performer, twórca instalacji, pedagog, eseista i krytyk sztuki. Urodził się 10 stycznia 1942 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie.
W latach 1959-1965 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni rzeźby prof. Jerzego Jarnuszkiewicza i w pracowni Projektowania Brył i Płaszczyzn prof. Oskara Hansena. W 1965 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem u prof. Jarnuszkiewicza i podjął pracę pedagogiczną w ASP, którą kontynuuje do dziś.
Więcej informacji o artyście na portalu culture.pl >>>
Spotkanie odbędzie w ramach projektu „Plac Zabaw Arsenał 2015”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30