PERFORMER – projekcja oraz dyskusja z Oskarem Dawickim i Łukaszem Rondudą
PERFORMER – projekcja oraz dyskusja z Oskarem Dawickim i Łukaszem Rondudą, współtwórcą filmu, współredaktorem książki „Kinosztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej”
Galeria Arsenał zaprasza na pokaz filmu „Peformer ”. Pokazowi filmu „Performer”, będzie towarzyszyć promocja książki „Kinosztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej”. Spotkanie z Oskarem Dawickim oraz współautorem książki – Łukaszem Rondudą, poprowadzi Max Cegielski. Książki można będzie kupić w Galerii Arsenał w dniu projekcji. Zapraszamy serdecznie!
Wtorek, 12 stycznia, godz. 18:00
Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, Białystok
Wstęp wolny. Zapraszamy!
PERFORMER
Reż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
„Performer” to pełna punkowej energii opowieść o artyście, który szuka swojego miejsca we współczesnym świecie. Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, jeden z najbardziej oryginalnych
i fascynujących współczesnych artystów, grający w filmie samego siebie. Oskar żyje swoją sztuką i nie idzie na żadne kompromisy, często ryzykując własnym zdrowiem. Podczas słynnego performersu
„Baloniarz” powiesił się na sznurze pod sufitem galerii, a przed uduszeniem ratowały go jedynie balony wypełnione helem.
Poznajemy go w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką.
“Performer” to mieszanka performensu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją: sztuka Oskara Dawickiego prezentowana na ekranie funkcjonuje nie tylko w czasie
i przestrzeni, lecz także w sposobie opowiadania, w dramacie, którego świadkami są widzowie.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=lP3xeq19-FY&feature=youtu.be
Festiwale i nagrody:
60th Cork Film Festival (2015).
Reykjavik International Film Festival (2015).
40. Festiwal Filmowy w Gdyni, Inne spojrzenie (2015).
15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce (2015).
13. Polish Film Festival Kinoteka (2015)
65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, Nagroda Think: The Award w sekcji Forum Expanded (2015).
44. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie (2015).
Więcej na temat filmu: http://www.solopan.com.pl/search/performer/
„Kinosztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej”
Opracowanie zbiorowe pod redakcją Jakuba Majmurka i Łukasza Rondudy
Czego w filmie poszukają Anka i Wilhelm Sasnal bądź Katarzyna Kozyra? Dlaczego Zbigniew Libera nakręcił pełnometrażowe dzieło, które pokazywany ma być w kinach, a nie tylko w przestrzeniach muzealnych i galeryjnych?
Kino–Sztuka to nowe zjawisko artystyczne, w ramach którego twórcy z pola sztuki współczesnej, zmieniają się w reżyserów pełnometrażowego kino fabularnego. Kręcą oni narracyjne, operujące emocjami, aktorskie filmy, skierowane do kinowej, a nie tylko galeryjnej publiczności. Krótko mówiąc, Kino–Sztuka to zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej.
Zjawisko to dopiero się tworzy, widać jednak już, iż nie będzie ono miało spójnej estetyki. Jego siłą będzie różnorodność estetyk i strategii wobec nowego medium. Autorzy książki, podążając za tą różnorodnością, przedstawiają państwu książkę , zestawiającą bogatą kolekcje materiałów źródłowych (fragmenty scenariusza, fotosy, dokumentacje prac z galeryjnych) z tekstami analitycznymi. Największą siłą tej pracy są rozmowy, jakie podejmują z artystami. Wśród rozmówców m. in. Oskar Dawicki, Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera, Anka i Wilhelm Sasnal, Wojciech Marczewski.
Więcej na temat książki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/kino-sztuka-zwrot-kinematograficzny-w-polskiej-sztuce-wspolczesnej
Oskar Dawicki
Performer, twórca obiektów, filmów wideo. Urodził się 28 lipca 1971 roku w Starogardzie Gdańskim. W latach 2001-2010 był współtwórcą grupy artystycznej Azorro.
Więcej: http://culture.pl/pl/tworca/oskar-dawicki
Łukasz Ronduda
Historyk sztuki, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autor książek. m.in.: „Sztuka Polska lat 70.” (2009). „Awangarda; 1,2,3…Awangarda, Film/sztuka pomiędzy eksperymentem a archiwum” (2007), „Polska Nowa Fala, historia fenomenu którego nie było” (2008). W 2011 wspólnie z Łukaszem Gorczycą opublikował powieść „W połowie puste”, współredaktor książki „Kinosztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej”.
źródło: http://dwutygodnik.com
Max Cegielski
Dziennikarz i pisarz. W TVP Kultura współprowadzi „Halę Odlotów”. Autor książek: Apokalipso (2004), Pijani bogiem (2007), Masala (2008), Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (Nagroda imienia Beaty Pawlak, 2009), Mozaika. Śladami Rechowiczów (2011) Leksykon buntowników (2013), oraz Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata (2015). Twórca i kurator projektów artystycznych Global Prosperity (Gdańsk – Warszawa, 2010) oraz Migrujący Uniwersytet Mickiewicza (Stambuł, 2014).
źródło: http://karakter.pl

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30