Nienawiść w czasach zarazy

Nienawiść w czasach zarazy
idea i realizacja projektu: Ewa Chacianowska, Mirosław Miniszewski
Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od Świętojańskiej)
11.12.2022, godz. 16
wydarzenie będzie transmitowane online na stronie FB Galerii Arsenał
Myślą przewodnią spotkania będzie nienawiść. Od 2020 roku doświadczamy pandemii koronawirusa. Kiedy wydawało się, że wracamy do względnej normalności, nastąpił pat związany z uchodźcami na wschodniej granicy. Kiedy sytuacja się relatywnie uspokoiła, wybuchła wojna w Ukrainie, a za nią podążyła inflacja, obniżenie poziomu życia i ogólna beznadzieja. Wszystko to przerodziło się w kryzys, jakiego nasz region po II wojnie światowej nie doświadczył. Lęk, trauma i niestety nienawiść wypełniają nas i naszą wspólną przestrzeń każdego dnia.
Wspólnie zastanowimy się, w jakim stopniu ulegliśmy tym wszystkim negatywnym reakcjom, emocjom i represjom. Czy to już kulminacja, czy zaledwie początek kryzysu? Czy jeszcze opieramy się nienawiści, czy może już jej ulegamy? Co mamy z tym zrobić? Jak postępować? Gdzie szukać ratunku?
To nie będzie typowa debata intelektualna. Naszym celem jest przede wszystkim zainicjowanie dyskusji i analiza procesów naszego zmieniającego się dynamicznie otoczenia. Nie oczekujemy gotowych odpowiedzi – ich sformułowanie jest ciągle niemożliwe. Uważamy jednak, że nadszedł czas, aby o nienawiści rozmawiać i podjąć próbę zrozumienia, co dzieje się z ludźmi, nami samymi i naszym coraz mniej stabilnym światem.
Zapraszamy do dyskusji.
spotkanie poprowadzą: Ewa Chacianowska i Mirosław Miniszewski
udział wezmą: Piotr Czaban, Agata Kluczewska, Bartosz Kuźniarz
Mirosław Miniszewski
Mieszka na Podlasiu, na kompletnym pustkowiu około 800 metrów od granicy z Białorusią. Z zawodu doktor filozofii. Od zawsze jego pasją było pisanie. Przez kilka lat pracował jako publicysta i redaktor w jednym z dzienników. Potem przez 12 lat pracował naukowo i wykładał filozofię, do czego obecnie powrócił po kilkuletniej przerwie. Napisał tony artykułów i kilka książek naukowych. W 2018 roku zadebiutował w świecie literatury pięknej książką pt. „Opowieści ze wsi obok”; w 2020 roku ukazała się kolejna: „Różnia i inne opowieści ze wsi obok”.
Piotr Czaban
Dziennikarz, muzyk. Przez ostatnie 13 lat pracował w TVN24. Przygotowywał tam reportaże interwencyjne oraz śledcze do programów „Blisko ludzi”, „Czarno na białym” oraz „Superwizjer”. Był pierwszym dziennikarzem, który 17 sierpnia 2021 roku relacjonował to, co działo się w Usnarzu Górnym. A ponieważ jest stąd – z pogranicza polsko-białoruskiego – temat kryzysu uchodźczego stał się częścią jego życia, a on sam częścią tego, co nadal się tu dzieje. I o tym wszystkim opowiada na kanale YT „Czaban robi raban”.
Agata Kluczewska
Z przypadku aktywistka (z niezgody na to, by obywatelstwo czyniło ją biernie współwinną) w sferze działań międzykulturowych i humanitarnych na granicy z Białorusią. W miarę możliwości swoich i Fundacji Wolno Nam, której jest prezeską, wspiera Podlaskie Ochotnicze Pogotowie Humanitarne, czując się jego Wróżką Chrzestną – Zieloną Wróżką. W Krakowie, gdzie Fundacja ma siedzibę, zajmuje się czułym spoglądaniem na Challenging Hope – Międzykulturowe Centrum Wsparcia i Hostel Interwencyjny, które od początku inwazji Rosji na Ukrainę przyjęło pod swój dach około 2 tys. uciekinierów różnego obywatelstwa, płci i koloru skóry – i które aktualnie utrzymuje około 120 rezydentów.
Pasjonatka i działaczka alternatywnych ruchów edukacyjnych, okresowo dyrektorka wolnych przedszkoli i szkół.
Wieczna studentka ostatnich lat kulturoznawstwa dalekowschodniego (kultura Japonii) i psychologii, ale już naprawdę niedługo się obroni. Mama Toszka i Nawojki. W swoich marzeniach rolniczka ze stadem wolnych krów i dziennikarka. Na co dzień wybiera robienie tego, co jest do zrobienia, żeby świat był odrobinę lepszym miejscem.
Bartosz Kuźniarz
Filozof, tłumacz, eseista, adiunkt w Katedrze Filozofii i Etyki Uniwersytetu w Białymstoku. Autor książek: Pieniądz i system. O diable w gospodarce (2006), Goodbye Mr. Postmodernism. Teorie społeczne myślicieli późnej lewicy (2011) oraz Król liczb. Szkice z metafizyki kapitalizmu (2020). Interesuje się współczesną teorią społeczną oraz zjawiskami z pogranicza filozofii, socjologii i ekonomii. Obecnie jest redaktorem naczelnym portalu Culture.pl.

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30