JOANNA ZIELIŃSKA
Prowadzenie: Joanna Zielińska, w ramach stypendium z budżetu MKiDN
Odbiorcy: kolekcjonerzy amatorzy, studenci, dziennikarze
Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rejestracja
Zapisy na warsztaty: m.godlewska@galeria-arsenal.pl
Scenariusz warsztatów:
– fragmenty bajki Kolakowskiego
– krótki wykład o kolekcjonowaniu (kilka chwytliwych historii)
– fragmenty filmu Antje Majewski
http://www.antjemajewski.de/WORK/all_things/video.html
– warsztat polegający na układaniu kunstkamery z przedmiotów, które przyniosą uczestnicy
Wyobraźmy sobie miejsce, gdzie zostały zgromadzone różnorodne i z naszego punktu widzenia nieprzystające do siebie przedmioty. Na czele umieszczone zostają osobliwości ludzkie, po czym: stworzenia czworonożne, ptaki, ryby, zoofity morskie, muszle i inne rzeczy morskie, rośliny – a najpierw drzewa i korzenie, liście, kwiaty, gumy i żywice, nasiona lub ziarna, rzadkie owoce, minerały i po pierwsze kamienie, rzeczy przeniesione w kamień, inne minerały, starożytności, rzeczy sztuczne… W gabinecie reprezentowane są dzieła Boga, wytwory natury a także sztuki. Przedmiotów egzotycznych dostarczała Ameryka, monstra pochodzą zaś z Afryki. Tak wyglądał porządek przestrzenny przedmiotów w jednym z gabinetów słynnego kolekcjonera Pierre Borela. Kolekcjonowanie jest praktyką o bardzo długiej i złożonej tradycji, która wiąże się z wieloma dziedzinami nauki i sztuki, a u jej podstaw leżą początki nowożytnych muzeów. Wielu artystów od czasów pierwszych awangard używa kolekcjonowania jako praktyki artystycznej, tworzy kolekcje i własne muzea. Kolekcjonowanie może mieć także charakter hobby i wiązać się z praktyką życia codziennego. Jak wyglądają współczesne kolekcje? Czy kolekcjonowanie może być niebezpieczne? Co się stało z braćmi Collyer i z czego składała się ich kolekcja? Czy przedmioty mogą mówić? W ramach spotkania między innymi krótka historia kolekcjonowania, bajka Leszka Kołakowskiego o Lailonii, Issa Samb hipnotyzuje Antje Majewski oraz budowanie Kunstkamery.
Uwaga!
Zanim weźmiesz udział w spotkaniu rozejrzyj się, przeszukaj szuflady i własne podwórko. Przynieś ze sobą kolekcje z dzieciństwa lub przedmioty, za pośrednictwem których chciałbyś opowiedzieć ważną historię. Może to być najbardziej błahy i śmieszny przedmiot.
Warsztaty współfinansowane ze środków Ministertswa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach stypendium dla Joanny Zielińskiej

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30