Garbaczewski. Projekcje w Akademii Teatralnej
Zapraszamy na projekcje towarzyszące wystawie Krzysztofa Garbaczewskiego „Badania terenowe”

15.02. (piątek), godz. 19:00
„Ginsberg-Białoszewski”, projekcja fragmentów materiałów i realizacji Krzysztofa Garbaczewskego dla Nowego Teatru w Warszawie i dla Komuny Warszawa oraz oraz „Filmikowania” (1968) Mirona Białoszewskiego (kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie); intro: Michał Łukaszuk
WSTĘP WOLNY
GINSBERG/BIAŁOSZEWSKI, reż. Krzysztof Garbaczewski
„Tworzymy rodzaj VRowego mockumentu budowanego na kanwie spotkania poetów, do którego doszło w 1965 roku. Do mieszkania Białoszewskiego przy pl. Dąbrowskiego w Warszawie przyprowadzono Ginsberga, który grzebał ponoć w jego notatnikach. Niestety nie mogli się dogadać – Białoszewski nie mówił po angielsku, a Ginsberg nie znał francuskiego. W pewnym momencie Ginsberg zaproponował LSD, na co gospodarz miał wielką chęć, ale nie zgodził się jego chłopak, Leszek. Było to więc spotkanie bardzo w stylu Białoszewskiego – ostatecznie nic się nie wydarzyło. Spotkało się dwóch wybitnych poetów i nic się nie stało.
W naszym mockumencie dajemy widzom opcję, by poprowadzić historię inaczej. W tej pracy bardziej zajmujemy się Białoszewskim i jego poezją, korzystamy też z materiałów wokół jego obecności w Nowym Jorku, gdzie wylądował na miesiąc pod koniec życia i jego odczucie miasta było bardzo intensywne. Ginsberg z kolei napisał wiersz o Warszawie, bardzo piękny i melancholijny.”
Krzysztof Garbaczewski
//
„Filmikowanie”
„Filmikowanie” zaczęło się w połowie lat 70. w żoliborskiej pracowni artystów Romana i Ady Klewinów, kontynuując w slapstickowej formie teatralne zainteresowania poety i skupionej wokół niego grupy przyjaciół. Inspiracją dla krótkich, improwizowanych filmów były codzienne, proste sytuacje, ale często za scenariusz służyły też sny Mirona Białoszewskiego. Sen był dla poety dziełem równoważnym utworowi literackiemu bądź filmowemu. W czasie „filmikowania” Białoszewski wcielał się nie tylko w reżysera sytuacji na granicy rzeczywistości i teatru, ale też w inspiratora towarzyskich figli.
artmuseum.pl
***
08.02, PIĄTEK, godz. 19:00
Marcin Stańczyk „Solarize” (2014, reż. Krzysztof Garbaczewski, libretto: Andrzej Szpindler, scenografia: Aleksandra Wasilkowska, dyrygent: Marta Kluczyńska), projekcja opery, intro: Michał Perła
WSTĘP WOLNY
Dziękujemy! :
Projekcja w Akademii Teatralnej dzięki uprzejmości partnera wydarzenia Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Filii w Białymstoku.
Za udostępnienie kopii dziękujemy Teatrowi Wielkiemu – Operze Narodowej w Warszawie.
Zapraszamy!
W treści materiałów promocyjnych zapowiadających pokaz opery pt. „Solarize”, w ramach wystawy Krzysztof Garbaczewski. „Badania terenowe”, organizowanej przy współpracy z Galerią Arsenał w Białymstoku, omyłkowo opublikowano wprowadzającą w błąd informację, mogącą sugerować, że autorem opery pt. „Solarize” jest Krzysztof Garbaczewski. Twórcą opery „Solarize” jest Marcin Stańczyk, natomiast Krzysztof Garbaczewski jest reżyserem jej premierowej inscenizacji. Za pomyłkę serdecznie Państwa przepraszamy.
Kuratorzy: Ewa Tatar, Michał Łukaszuk
ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30