FORUM PRZYSZŁOŚCI KULTURY 2022 „Migracje klimatyczne” – zgromadzenie
Galeria Arsenał zaprasza na wydarzenia w ramach Forum Przyszłości Kultury 2022.

„Migracje klimatyczne” – zgromadzenie
➤ sobota,14 maja
➤ prowadzenie: Sebastian Cichocki i Janina Świerżewska
➤ miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku
Ludzie, rośliny i zwierzęta migrują. Słońce zamiast ukojenia przynosi śmierć. Za cyklonem, falą tsunami, pożarami lasów i morderczym upałem przychodzi głód, a za głodem wojna. Jedną z pierwszych ofiar zmian klimatycznych była Syria, kiedy uderzyła w nią susza niewidziana od tysiąclecia. Reszta jest historią pisaną krwią. Atak Rosji na Ukrainę to kolejna wojna klimatyczna, w cieniu uzależnienia Europy od paliw kopalnych popełniane są akty ekobójstwa i terroryzmu energetycznego.
Według ostrożnych prognoz, z powodu zmian klimatycznych do połowy XXI wieku ćwierć miliarda ludzi opuści swe miejsca zamieszkania. Coraz większe połacie kuli ziemskiej nie będą nadawać się do życia – będzie za gorąco lub znikną pod wodą. Odpowiedzią na to zjawisko są wznoszone naprędce mury i zasieki z drutu żyletkowego oraz militaryzacja naturalnych granic: gór czy morza.
Zgromadzenie w Białymstoku ma na celu przybliżenie zjawiska migracji klimatycznych z perspektywy ludzi, roślin i zwierząt. Wykładom i warsztatowi towarzyszyć będą pokazy filmowe m.in. Karrabing Film Collective, Jonasa Staala i Joanny Rajkowskiej.
20 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się pierwsze wydarzenie organizowane w ramach Forum Przyszłości Kultury 2022 – platformy wymiany idei zainaugurowanej przez Teatr Powszechny w 2017 roku. Na wiosenną edycję Forum składa się 11 spotkań w różnych miastach Polski.
Hasło tegorocznej edycji to „Solidarność i troska”. Pomiędzy kwietniem a czerwcem ekspertki, artystki i aktywiści będą rozmawiać m.in. o migracjach klimatycznych, skutkach pandemii, nowych wspólnotach oraz zastanowią się, jakie zmiany czekają instytucje kultury w obliczu aktualnej sytuacji politycznej, społecznej i klimatycznej.
Zapraszamy do włączenia się w wydarzenia Forum Przyszłości Kultury zarówno na żywo, jak online – wszystkie spotkania będą streamingowane na platformie VOD Teatru Powszechnego. Szczegółowe informacje na temat programu oraz opis poszczególnych wydarzeń znaleźć można tutaj.
Mimo tego, że narracja o kryzysie klimatycznym w końcu przebiła się do mediów i codziennych rozmów, równie szybko spowszedniała, tracąc siłę mobilizującą. Pozostały opowieści o młodych aktywistkach martwiących się o przyszłość oraz apokaliptyczne artykuły ilustrowane wykresami i statystykami, na które większość z nas przestała już zwracać uwagę. Pojawiają się też artykuły o nowych technologiach, mających rozwiązać ostatecznie i bezboleśnie nasze problemy. Pomimo jednoznacznych i jednomyślnych ostrzeżeń ze strony naukowców, łudzimy się, że wystarczy przemeblować kilka elementów, zmienić nawyki a problem sam się rozwiąże.
Jak pobudzić radykalną wyobraźnię klimatyczną? Zmierzyć z potrzebą głębokiej adaptacji? Nie bać się używać w rozmowach o klimacie takich słów jak: kapitalizm, faszyzm, czy patriarchat? Odpowiedzi na te pytania postarają się znaleźć uczestnicy zgromadzenia klimatycznego, które odbędzie się w dniach 14-15 maja w Białymstoku oraz Puszczy Białowieskiej. Pierwszego dnia w odbędą się wykłady, warsztaty i pokazy filmowe przybliżające zjawiska migracji klimatycznych z perspektywy ludzi, roślin i zwierząt. Drugi dzień zgromadzenia odbędzie się w Puszczy Białowieskie – w otoczeniu bezpowrotnie traconej przyrody.
Szczegółowy harmonogram:
14 maja (sobota)
Białystok, Galeria Arsenał
ul. Adama Mickiewicza 2, 15-222 Białystok
12.00 rozpoczęcie seminarium – Sebastian Cichocki, Janina Świerżewska
12.15 projekcja filmu Jonas Staal, „Propagandy klimatyczne. Studium wideo”, 2020
12.30 migracje roślin – wykład online Krystyny Jędrzejewska-Szmek, (streaming na VOD Teatru Powszechnego)
13.15 migracje, klimat, sztuka – świadectwa z udziałem m.in. Ariny Bilail, Dominiki Lasoty, Janka Szewczyka (streaming na VOD Teatru Powszechnego)
14.30 – 15.00 przerwa
15.00 projekcja filmu Karrabing Film Collective, „Syreny lub Aiden w krainie czarów”, 2018
15.30 warsztat choreograficzny – Natalia Oniśk
21:00 pokaz filmu Joanny Rajkowskiej & Roberta Yerachmiela Snidermana, „Ślepowrony”, 2022
Dzięki uprzejmości artystki Joanny Rajkowskiej i Forum Przyszłości Kultury, film zostanie pokazany w ramach Nocy Muzeów.
Puszcza Białowieska, Dworek Rousseau
Świnoroje 7, 17-220 Świnoroje
20.00 „Sprawiedliwość migracyjna. Polityki przemieszania się w ekstremalnych czasach”, wykład online Mimi Sheller, w języku angielskim (streaming na VOD Teatru Powszechnego)
21.00 pokaz filmu Joanny Rajkowskiej & Roberta Yerachmiela Snidermana, „Ślepowrony”, 2022 oraz spotkanie z Joanną Rajkowską.

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30