Festiwal Filmów o Architekturze – Sztuka Architektury
Festiwal Filmów o Architekturze pt. Sztuka Architektury jest nie tylko szansą obejrzenia dobrych filmów dokumentalnych. Pokazy filmowe mają być dla publiczności i zaproszonych gości pretekstem do dyskusji o najważniejszych problemach architektury współczesnej.
Program:
czwartek, 6 marca
godz. 18.00
film: Building the Gherkin – Norman Foster, 89 min
Temat wiodący: Star system – koniec czy kontynuacja.
Temat dotyczy architektury rozumianej w sposób rynkowy jako zaspokajanie potrzeb klienta. To dominujący dzisiaj na rynku pogląd rozumiejący architekta jako wykonawcę pewnego typu usług i sprzedającego tego typu usługi na rynku. Symbolem takiego sposobu myślenia o architekturze są międzynarodowe gwiazdy architektury komercyjnej, które swój status wykorzystują także do zdobywania zleceń flirtując mniej lub bardziej subtelnie z mediami. Ten flirt przekłada się także często na bardzo spektakularne realizacje, których jednym z celów jest uzyskanie publicity oraz tworzenie tzw. ikoniczności. Ma to także bardzo duże znaczenie dla samej architektury. Takie promowanie nazwiska gwiazdy jest także w niezgodzie z podstawowym duchem architektury, jakim jest praca zespołowa.
To dyskusja o blaskach i cieniach gwiazdorstwa oraz o architekturze rozumianej komercyjnie.
Film „Budowanie ogórka” jest poświęcony kulisom budowy słynnego biurowca firmy Swiss Re w centrum Londynu. Film został zrealizowany w charakterystycznym dla brytyjskich dokumentów stylu – ludzie i ich praca od kuchni. Główną postacią filmu jest brytyjski architekt Norman Foster – ikona współczesnej architektury komercyjnej. Projekcja będzie pretekstem do dyskusji na temat wpływu logiki mediów na architekturę, feudalnej strukturze wielkich biur architektonicznych, komercyjnym wymiarze architektury współczesnej i budowaniu współczesnych ikon architektonicznych.
piątek, 7 marca
godz. 18.00
filmy: City of Dreams – 50 min, A diary of an eccentric architect – Philip Johnson – 50 minut
Temat wiodący: Modernizm – trudne dziedzictwo.
Architektura rozumiana jako inspirowana ideologią i kwestia utopijnych programów architektonicznych.
O rozdźwięku pomiędzy modernizmem rozumianym jako program estetyczny, a modernizmem jako program społeczny. O sposobach projektowania top – down jako dziedzictwa racjonalizmu. O polskim problemie „wielkiej płyty” oraz o neomodernizmie jako programie estetycznym. O nowych metodologiach urbanistycznych jak projektowanie procesowe czy partycypacja społeczna.
Film „Miasto marzeń” mówi o słynnym, afrykańskim mieście Asmara wybudowanym w latach 1935 – 1941 roku ubiegłego wieku na terenie Erytrei przez włoskich kolonizatorów. Asmara jest jedynym zespołem urbanistycznym na świecie, który został konsekwentnie zbudowany w stylu Art Deco, Novocento i modernizmu. Z tego powodu Asmara nazywana jest też „Frozen City”.
Film „Dziennik ekscentrycznego architekta” opowiada o Philipie Johnsonie – architekcie, który z jednej strony zaszczepił ruch modernistyczny na terenie Stanów Zjednoczonych, a z drugiej stworzył krytykowany styl międzynarodowy. Opowiada o człowieku, który z jednej strony był chodzącą historią architektury światowej, a z drugiej egocentrykiem dla którego architektura była przede wszystkim odskocznią do kariery. Film przedstawia także ideowe podstawy odejścia od modernizmu oraz motywy kierujące twórcami architektury rzeźbiarskiej.
sobota, 8. marca
godz. 18.00
film: My Architect: A Son’s Journey – Louis Kahn – 115 minut
Temat wiodący: Sztuka i architektura
Architektura rozumiana jako wypowiedź artystyczna dokonywana w przestrzeni. Przestrzeń jako medium i ograniczenia – komercyjne, prawne, społeczne i polityczne. Czy w Polsce progresywna architektura jest źle widziana… Film „Mój architekt: podróż syna” został wyprodukowany i wyreżyserowany przez syna słynnego, amerykańskiego architekta Louisa Kahna. Film mówi o losie architekta, który chciał być artystą, a jednocześnie musiał zmagać się z trudną materią realizacji swoich koncepcji projektowych. Film opowiada też o Luisie Kahnie jako człowieku całkowicie pochłoniętym realizacją swoich wizji oraz uwikłanego w skomplikowane decyzje życiowe.
prowadzenie dyskusji: dr Krzysztof Sołoducha
Organizator: portal www.Sztuka-Architektury

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30