Wszyscy jesteśmy Neuro (ale każdy na swój sposób) w ramach cyklu „Sztuka edukacji”
Galeria Arsenał z przyjemnością zaprasza nauczycieli, pedagogów oraz wszystkie osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą na kolejne warsztaty z cyklu „Sztuka Edukacji”:

„Wszyscy jesteśmy Neuro (ale każdy na swój sposób)”
Prowadzenie: Małgorzata Jabłońska
15 – 16.09.2017 (15.09 w godz. 16:30 – 19:30; 16.09 w godz. 09:00 – 12:00)
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: m.godlewska@galeria-arsenal.pl od 11 do 14 września, do godz. 15:00. Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.
Uczestnicy są zobowiązani do wzięcia udziału we wszystkich spotkaniach w ramach cyklu. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Wszyscy jesteśmy Neuro (ale każdy na swój sposób)
Zazwyczaj, kiedy prowadzę warsztaty, występuję w roli artystki, korzystam też ze swojego doświadczenia związanego z edukacją. Moja ruchowa niepełnosprawność nie ma wówczas znaczenia, wręcz zupełnie jej nie odczuwam. Jednak, aby warsztaty w Galerii Arsenał wydarzyły się prawdziwie, sięgnę również po osobiste doświadczenia z obszaru niepełnosprawności. To dla mnie wyjątkowa sytuacja. Dalece bardziej znajome jest dla mnie dzielenie się fascynacją związaną z mózgiem wizualnym i tym, jak pozwala nam on tworzyć i odbierać sztukę; będzie to ważny motyw warsztatów.
Sztuka, podobnie jak miłość, dopóki jest autentyczna, istnieje ponad uproszczonym czy wręcz sztucznym podziałem na sprawnych i niepełnosprawnych. Może natomiast celnie, choć metaforycznie (albo: celnie bo metaforycznie) wyrażać marzenia, przekonania i obawy oraz odzwierciedlać przeżycia, które ukształtowały zasoby neuronalne indywidualnego ludzkiego mózgu. Warsztaty poruszać się będą zagadnienia związane z mózgiem, twórczością, autobiografią, jak również szczególnym sposobem bycia w świecie jakim jest niepełnosprawność neurologiczna. Refleksje i działania — poszukiwanie wizualnych metafor, odnosić się będą do sztuki. Punktem wyjścia będą prawa doświadczenia artystycznego zaproponowane przez neurologa Vilayanura S. Ramachandrana oraz zasady terapii promującej neuroplastyczność mózgu wg Theresy A. Jones i Jeffreya A. Kleima. Pozwolę sobie również przybliżyć własne prace, które pod tytułem „Neuro.Szkice” prezentowane były wiosną tego roku w Małej Przestrzeni katowickiej BWA.
Małgorzata Jabłońska
Kuratorka: Magdalena Godlewska-SiwerskaWspółpraca: Koordynatorka: Katarzyna Zabłocka

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30