Warsztaty naprawcze 60+ z Małgorzatą Markiewicz

Warsztaty naprawcze 60+
Prowadzenie: Małgorzata Markiewicz
termin: sobota 24 września 2022, godz. 11.00 – 17.00
To nic, to nic, powiedziałem sobie, nic nic[1].
Wyszukuję ubrania mające dla mnie wartość sentymentalną.
Ubrania matki.
Kamizelki robione przez ciotkę.
Oraz inne, których forma, materiał czy wzór przemawiają do mnie.
Poddaję je czułemu procesowi haftowania, mimo że igła dźga materiał, końcowy efekt jest formą zabliźnienia rany, miękką otuliną bólu czy też oswojeniem lęku.
Ciepłe zgrubienia przędzy w różnych bolących miejscach ciała.
Ubranie jest naszą drugą skórą, przesiąka naszym zapachem, jest świadkiem wydarzeń naszego życia, towarzyszy nam w trudnych czasem traumatycznych momentach, to ono bierze w siebie nasz pot strachu, stresu, zdenerwowania, lęku. To ono przyjmuje w siebie krew i inne wydzieliny, zapis tego pozostaje w postaci plam.
Możemy pomyśleć gdzie w naszym ciele jest najwięcej napięcia, gdzie ono powoduje nawet ból czy też sztywność. Gdzie mieszka strach, kiedy ciśnie nas w dołku czy gula staje w gardle.
Każdy zapewne może znaleźć w swojej szafie ubranie mające wartość sentymentalną, które towarzyszyło mu w znaczącym momencie życia.
Proszę przynieście ja na spotkanie, spróbujemy znaleźć na nim to miejsce które wymaga uleczenia, przytulenia i pogłaskania. Pokrywając je grubą warstwą ciepłej i miękkiej narośli z wełny, będziemy mogły je głaskać i uspokajać. To nic, to nic, powiedziałem sobie, nic nic[2].
Małgorzata Markiewicz – artystka wizualna. Tworzy obiekty, rzeźby, fotografie, performensy i wideo. Absolwentka ASP w Krakowie i Konstfact w Sztokholmie. Mieszka i pracuje w Krakowie. W swojej twórczości konsekwentnie podejmuje tematy związane z kulturowym usytuowaniem kobiecości, z tworzeniem własnego miejsca, domem i bezdomnością, kuchnią i jedzeniem, codzienną krzątaniną, ubiorami, nowymi i starymi formami bliskości, relacjami i emocjami, pamięcią i upamiętnianiem. Artystka wykorzystuje tradycyjne, kojarzone z rękodziełem i domową działalnością kobiet materiały i techniki, takie jak: tkaniny, nici, odzież, szydełkowanie, szycie, łatanie, naprawianie. Stosuje subwersywne odwracanie znaczeń zastanych form kulturowych. Dopowiada tradycyjne opowieści uzupełniając je wątkami dotychczas przemilczanymi. Tworzy także własne historie (herstorie, retrotopie i utopie) bazujące na mitach zaczerpniętych z różnych kultur. Jej metoda twórcza czerpie z filozofii prac domowych, związanych z troską, dbaniem, reperowaniem i odnawianiem.
www.malgorzatamarkiewicz.com.pl
INFORMACJE
zapisy przez formularz zgłoszeń: https://forms.gle/7nqF7qSfhHWa8Khb7
Ceny biletów za udział w warsztatach:
10,00 zł od uczestnika.
Dla posiadaczy BKDR lub KDR zniżka w wysokości 50% ceny biletu (5,00 zł).
Płatność na miejscu gotówką lub kartą przed rozpoczęciem warsztatów.
Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń
[1] Wieniedikt Jerofiejew, Moskwa – Pietuszki, Wydawnictwo Literackie, Kraków
[2] Wieniedikt Jerofiejew, Moskwa – Pietuszki, Wydawnictwo Literackie, Kraków

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30