Warsztaty Multimedialne – The making of… czyli jak to się robi?
Warsztaty z fikcyjnego dokumentu, prowadzenie: Jacek Malinowski
miejsce: Galeria Arsenał, Białystok
czas trwania: 3 dni
data: 6 – 8 lutego 2009
uczestnicy: studenci, uczniowie Liceum Plastycznego , niezależni chętni w różnym wieku
Opis idei warsztatów:
Celem warsztatów będzie stworzenie krótkiego filmu o charakterze sztucznego dokumentu. Wykreujemy sztuczną sytuację z fikcyjnymi bohaterami. Uczestnicy na równi ze mną będą decydować o treści fimu, zawartym w nim konflikcie i stronach tego konfliktu – i o sposobach przedstawienia fikcyjnych argumentów za i przeciw. Ważnym elementem warsztatów będzie wspólna praca nad scenariuszem, oparta o teoretyczne wprowadzenie do procesu powstawania scenariusza filmowego, o wiedzę na temat budowania struktury filmu i o specyfikę filmu dokumentalnego.
Zaproponuję kilka tematów i pomysłów na film by je szczegółowo dopracować wraz z uczestnikami warsztatów w formę wariantu scenariusza do realizacji.
Jako osoba stymulująca i koordynująca pracę nad generowanymi faktami i postaciami rezerwuję sobie rolę reżysera zarówno warsztatów, jak i powstającego filmu. W ten sposób wyegzekwuję uzyskanie niezbędnych do powstania filmu materiałów.
Z pozoru serio, warsztaty będą miały jednak charakter zabawy, na podstawie której uczestnicy powinni uzyskać wiedzę nie tylko na temat filmu, procesu jego powstawania czy specyfiki pracy nad tego typu projektem, ale także na temat szerszego zagadnienia: manipulacji faktami, prezentacji subiektywnego puntu widzenia, medialności prawdy lub fikcji, kreowania bytu medialnego itp
Jacek Malinowski
Przebieg warsztatów:
Dzień1.
część 1:
1. rozpoczęcie warsztatów wspólnym śniadaniem integracyjnym – zapoznanie się z uczestnikami.
2. wprowadzenie do tematu filmu dokumentalnego i filmu „o charakterze filmu dokumentalnego”, historia sztucznego dokumentu.
3. prezentacja filmów „Symulacja” i „HalfAWoman …three years later” Jacka Malinowskiego i dyskusja na temat budowy/struktury tych filmów, jako przygotowanie do wspólnej realizacji nowego projektu.
przerwa
część 2:
4. zajęcia z uczestnikami warsztatów:
– praca nad scenariuszem: stworzenie synopsis filmu, pomysł/temat, tytuł, postacie, konflikt, przbieg akcji – rozpisanie na sceny, itp.;
– organizacja uczestników warsztatów w grupę realizacyjną filmu: przypisanie ról poszczególnym uczestnikom w zależności od zajmowanego stanowiska w konflikcie zawartym w filmie – będą oni bądź aktorami, mówiącymi wyreżyserowanym tekstem, bądź zagrają siebie i wyrażą własne opinie.
– zaplanowanie realizacji filmu na następny dzień: wybór lokalizacji, zarys scenografii i kostiumów, wprowadzenie do pracy z kamerą, itp.
Dzień 2:
Zdjęcia do filmu we wnętrzach Galerii Arsenał lub na zewnątrz w mieście lub naturze (w zależności od wymogów scenariusza). W miarę możliwości czasowych improwizacja scen nie zawartych w scenariuszu.
Dzień 3:
Wspólne obejrzenie materiałów opracowanych w drugim dniu warsztatów i analiza tych materiałów z punktu widzenia zgodności ze scenariuszem. Wstępny montaż projektu: stworzenie ogólnej struktury filmu wraz z uczestnikami warsztatów (film będzie ukończony przez autora warsztatów po ich zakończeniu).

ZAPLANUJ WIZYTĘ
Wystawy są czynne od wtorku
do niedzieli w godzinach
10:00-18:00
Ostatnie wejście
na wystawy o godz.:
17.30